Novinky

Novinky 2018

Shrnutí "sezóny" 2018

Za letošní rok se toho událo snad nejvíce v mém životě. Rok 2018 je bohužel ve znamení zdravotních komplikací a s nimi spojenými rozhodnutími, která přede mě život postavil.

Zranění - život ti promění

Skutečně s lítostí lze opodstatnit fakt, že zdraví mě letos zrazovalo. Ve dvou případech si tělo řeklo samo, že je něco špatně (EBV, stress fracture) a ten třetí případ (distorze hlezna) byl jen náhodou. Byl to smolný rok, který mi otevřel oči! Prakticky nikdy jsem nebyl zraněný a vše se nakumulovalo právě v jednom roce, proč? Život je paradoxem ve kterém je nastolena jakási přirozená rovnováha. Na ty "špatné" věci se lze podívat ve zcela jiném úhlu pohledu a zatím se mi potvrdilo, že ony "dobré věci" je později zcela dorovnaly. Po dvouletém boji o posun v triatlonu, který byl ovšem celou dobu progresivní, jsem žil v naději, že triatlon může sportovce uživit, nicméně realita je zcela rozdílná.Ano, triatlonem se i u nás lze živit, pokud má člověk dobré kontakty, sponzory a umí se prodat... ale ve chvíli, kdy sport člověku více bere, než-li dává, je čas na otázky, zda to má dále smysl... Zamyslel jsem se tudíž nad prioritními otázkami: "Proč to dělám? Jaký mám z vrcholového sportu užitek? Co pak?" a nad mnohými dalšími otazníky. Výsledek byl ovlivněn i několika aktuálními a zásadními změnami v mém životě, které mi pomohly stanovit právě toto rozhodnutí.

Triatlon je mým životem, respektive, jsou jím i jeho dílčí disciplíny, abych byl objektivní. Ovšem, život je i o poznání, lásce, rodině, vzdělání... 3x jsem zjistil, jak mě zdrtí, když najednou nemohu trénovat, proto jsem se rozhodl právě takto.
Prioritou je studium, nicméně, neupínám se na něj tak ostře, jako ještě nedávno na sport. Trénovat budu i nadále a to všechny 3 disciplíny. Netvrdím, že se myšlenky o vrcholové úrovni opět nevrátí a že se v následujících letech nepokusím o "comeback". Závodit a soutěžit budu i nadále, vždyť právě soutěživost je jednou z mých vystihujících vlastností. Rozdílem budou nižší ambice, které budou přirozeně nastaveny na základě nižšího počtu tréninkových jednotek.
Uvědomil jsem si, že škola je nutným předpokladem k budoucí úspěšné kariéře, proto jsem podruhé nastoupil na VŠ, kolem níž se aktuálně můj život otáčí. Jak se ukazuje, rozhodnutí to bylo skutečně dobré!
Musím konstatovat, že větší jistotou je studovat, než li vrcholově sportovat. Studium je zkrátka i bezpečnější, ekomomičtější a lehčí, než-li vrcholový sport.
Jako "optimální řešení" vidím propojení soutěživosti se studiem se specializací se na jeden, "dílčí" sport (plavání/kolo/běh). Musím si však přiznat reálný fakt, že mám mnohem větší šanci právě ve skloubení těchto 3 disciplín, tedy v triatlonu. Proto u triatlonu i zůstávám.

Nové životní podmínky

Změnil jsem bydliště, bazén, dráhu... - lesy mám na dosah rukou. Přestěhováním se z Prahy na vesnici jsem hledal kompromisní řešení pro nalezení ideálních tréninkových podmínek. Zároveň bydlím 5min. od Prahy, čili dostupnost do metropole je zcela ideální.

Změna teamu a závodní test

Počínaje koncem července 2018 přestupuji do Elab Teamu. Důvodů je několik; v EasyGoRun jsem prakticky jediný aktivní závodník, na závody ČP... nejezdí nikdo z teamu a jelikož se pohybuji v prostředí Elab Teamu, tak je již pouhým logickým vyplynutím, že do Elabu přestupuji. Své působení v EasyGoRun tak zakončím ostrým závodním testem na TT Mělník 2018 který jsem se rozhodl pojmout jako návrat do vrcholové sportovní činnosti. Stále však letos nemám takové závodní ambice... Uvidí se příští rok, každopádně jsem velmi rád, že je vše na takové cestě!

Ideální podmínky v srdci krkonoš

Tímto bych chtěl velmi poděkovat Penzionu U Kotle za bezkonkurenční zázemí v 1050 m n. m. Penzion je situovaný v překrásné přírodě KRNAP, konkrétně 1km od Horních Míseček v naprostém klidu krkonošské přírody. Podmínky jsou vhodné jak pro rekreanty, tak pro vrcholové sportovce. Penzion mi poskytl skvělé tréninkové i rekreační podmínky včetně vířivky pod širým nebem, či saunu...

Cesta zpátky započatá osobními maximy

Změna priorit a jiné vnímání sportu jako takového, to jsou hlavní pilíře na kterých stavím. Sport beru více jako doplněk díky čemuž začínám objevovat jeho opravdové výhody. Trénuji dle chuti a do ničeho se tak nemusím nutit jako když jsem trénoval podle tréninkového plánu. Víceméně trénuji v podobných týdenních hodinách jako např. v závodním období, ale nijak si hodiny nehlídám. Vždy se snažím dodržovat pravidlo regenerace a zejména poslouchat vlastní tělo. Výsledkem celého "snažení" jsou nové osobní rekordy na plaveckých sprinterských distancích. Na 100 metrech na 58,3 s., což je zlepšení o více jak dvě vteřiny. Těchto výsledků si velmi cením, avšak je neberu tak vážně jako bych je bral před půl rokem. Nechci říci, že poklesla motivace, či zapálení pro triatlon. Rozdíl je zejména v tom, že některé prvky v mém životě jsem posunul lehce před triatlon.

Časy, které jsem zaplaval na Oddílových přeborech Motorletu praha 2018:

  • 50VZ: 26,95
  • 100VZ: 58,38
  • 50K letmo ve štafetě: 25,98

S výsledky jsem nadmíru spokojený. Tělo dokázalo, že rychlost se nedá tak snadno ztratit. Celkově jsem přesvědčený, že vše je otázka hlavy; když hlava chce, tak tělo pracuje jak má. Koneckonců jsem se konečně dostal k velmi zajímavé knize - Labyrint Pohybu Pavla Koláře. S názory pana profesora se ztotožňuji a jeho myšlenky jsou pro mě velikou inspirací.

Nyní sportovně rekreuji ve vyšších nadmořských výškách v Krkonoších, kde se zaměřuji na trénink dle chuti. Nebudu to vlastně ani nazývat tréninkem. Spíše si tak sportuji pro radost :-)Sportovní život naruby

Přijde mi, že co si naplánuji, to mi nevyjde. Respektive v tomto roce. Rok 2018, měl být z hlediska sportovního života striktně naplánovaný, načasovaný, vyladěný a měl se dle mé vize co nejvíce podobat ideálu na rozdíl od předchozí sezóny. Bohužel opak se stal pravdou, zdraví je jedna z mála věcí, která dokáže převrátit život naruby a tak jsem se dostal do situace, kdy musím ubrat ambice tam, kde jsem je chtěl aplikovat a předělat je na reálné. Do tréninku se dostanu po mononukleóze zhruba v květnu, tzn., že se dostanu do teoretické formy v srpnu, to již skoro končí sezóna, než se rozzávodím, bude již konec. Triatlonová sezóna je proto v "outu". Zaměřím se raději proto na individuální disciplíny, na běh a cyklistiku, v září vložím vrchol běžecké sezóny na Birell Grand Prix 10km, kde bych chtěl překonat hranici 34 minut. V průběhu léta, respektive v červenci a v srpnu se zúčastním i cyklistických závodů. Z triatlonových závodů se pravděpodobně zúčastním až triatlonu v Karlových Varech.

All or nothing!

Pro úspěšný rok 2019 jsem schopný udělat cokoliv! Samozřejmě to co není v rozporu s morálními hodnotami a sportovními pravidly. Proto počínaje říjnem odcestuji z ČR do tepla až do další sezóny. Budu se poctivě připravovat na další rok. Vypouštím proto všechny jiné nepodstatné věci ze života, ať se děje co se děje, budu žít svým snem!

Zpátky v sedle a pořádně točit!

Rád bych vám oznámil kvalitní výsledky z tradičních vánočních běžeckých závodů. To bohužel nemohu, poněvadž mi letos nuceně unikly, ale zato mám dobré zprávy v souvislosti se zraněním...

Kvůli zranění jsem byl měsíc bez běhu a bez kola. Nicméně se stav nohy lepší a tak začínám zařazovat cyklistický indoor trénink na válcích. Závodní sezóna se velmi rychle blíží a já musím být ve správných chvílích v perfektní formě. Nasadil jsem tak i doplňky stravy Orthomol, kterým vděčím od počátku jejich užívání za nulový počet nemocí. Vše je již na dobré cestě, nicméně si ještě nějaký týden nezaběhám.

V sezóně budu 100% připraven!

5.1.2018

Rok se nám přehoupl přes pomyslnou hranu a je na čase řešit ten aktuální. Budu se těšit na kvalitní výsledky a doufám, že na samé pozitivní zvraty v mé kariéře...