Blog

Je to pro mě neskutečný pocit zadostiučinění, říká Pavel Wohl

13.07.2020 - Josef Rendl

O víkendu si skvěle poradil s nástrahami tratí a nabitou konkurencí v rámci Hamrmana 113. Pavel Wohl mohl zvednout v cíli ruce nad hlavu v triumfálním gestu a nechat za sebou jména jako je Petr Soukup, Honzové Šneberger s Wainerem a další. S novým trenérem se po loňských zdravotních patáliích vrátil ve velkém stylu. Více v rozhovoru

Co pro tebe znamená vítězství na letošním Hamrmanovi 113?

Vítězství na letošním Hamrmanovi pro mě znamená zejména neskutečný pocit zadostiučinění, a to jak tvrdé dřiny v tréninku, tak i překonání všemožných životních situací, které mi často bránily v progresu. Tohoto výsledku si nesmírně vážím i vzhledem k tomu, že se jedná o můj druhý start na distancích středního triatlonu.

Jak ses připravoval?

Na závod jsem se připravoval de facto od mé premiérové půlky v račické Labe aréně. S konkrétní přípravou mi pomáhal můj nový trenér, jehož vedení i formy spolupráce, si nesmírně vážím.

S jakým cílem a strategií jsi šel na start?

Cíl pro mě byl jasný - dát do závodu maximum, nicméně, tajně jsem snil o tom závod vyhrát, což se koneckonců povedlo! Řídím se mottem, které jsem tak trochu převzal od trenéra a tím je "ukázaná platí". Člověk může predikovat, slibovat, avšak jediné, co jednoznačně vypovídá o jeho výkonnosti, je to, co předvede v závodě. Největší vliv na výkon má však mentální nastavení. Právě z něj se snažím v posledním roce těžit, ať mám natrénováno jakkoliv.

Koho jsi považoval za své největší soupeře v bojích o medaile?

O soupeřích jsem nechtěl do poslední chvíle před závodem uvažovat. Cílem bylo se soustředit na svůj výkon, nicméně, mám velký respekt z Petra Soukupa, kterého se mi dosud nikdy nepodařilo porazit. V závodě jsem očekával velmi dobrý výkon i od polského profesionála, Lukasze Kalaszczyńského, Honzy Wajnera, Honzy Šnebergera a dalších.

Jak se pro tebe závod odehrával?

Trochu dle předpokladů jsem nejvíc bohužel ztrácel v plavání, kde jsem "neuvisel" samotné čelo závodu, ve kterém figuroval Souky, Honza Hradecký a Vojtěch Rakušan. Nesnažil jsem se lámat tempo přes hranu a věřil jsem, že se mi podaří sjet kluky v cyklistické části. Na kole jsem od prvního kola zvolil taktiku ostré stíhací jízdy, při níž jsem ztrátu půl druhé minuty z plavecké části na vedoucího Petra Soukupa stáhl na začátku druhého kola. Věděl jsem, že Souky je skvělý běžec a vyvézt si ho do cíle by nebyla nejrozumnější taktika, proto jsem se snažil zejména ve druhém okruhu na něj svůj náskok maximalizovat, což se povedlo. Ve třetím okruhu jsem šetřil zbylé síly do běžecké části, která pro mě do poslední chvíle byla velikou záhadou, zda sedne. Povedlo se! Na běhu se mi dařilo držet konstantní tempo, které mi umožnilo s přehledem dosáhnout cíle bez větší krize.

Dá se říct, ve které fázi závodu jsi rozhodl o svém vítězství?

O svém vítězství jsem rozhodl v cyklistické části, kdy jsem opravdu nechtěl nechat nic náhodě a šel jsem často i přes pocitovou hranu, vzhledem k očekávané běžecké části po kole. Byl to tak trochu "skok do neznámé vody".


Kde to nejvíc bolelo a kde sis to naopak nejvíc užíval?

Bolel mě prakticky celý závod, přičemž nejméně laktátu se ve mně nakumulovalo při plavání, kde jsem se trochu šetřil. Nejvíce jsem si užíval cyklistiku, ve které se rád vyžívám a paradoxně mě ta bolest hodně bavila. Musím konstatovat, že ty kopce na kole byly opravdovým očistcem!!

Jakou jsi měl odezvu na tvůj triumf od kamarádů a blízkých?

Odezva byla obrovská a vlastně i její očekávání ze závodu mě hnalo vpřed. Obrovské díky patří všem podporovatelům, bez nichž bych takového výsledku nejspíš nebyl schopný dosáhnout. Přímo na závodě mě podporovala mamka s mojí skvělou partnerkou. Nemohu opomenout ani trenéra, svěřence a mnoho dalších, jejichž podpory si velmi vážím!

Jaká byla atmosféra Hamrmana?

Hamrman měl perfektní atmosféru, stejně tak jako všechny závody pořádané pod taktovkou Honzy Kubeše a Betri teamu!


Vloni jsi hodně laboroval se zraněním. Už je vše v pořádku?

Těch zranění a zdravotních problémů bylo několik a teď si musím zaklepat, že už jsem v plné formě. Vše, čím jsem si v uplynulých dvou letech prošel, mě psychicky hodně zocelilo, a o to víc si vážím tohoto úspěchu.

Přesedlal jsi z krátkého triatlonu na střední distance. Proč?

Půlky mě lákaly již od začátku své kariéry. Finální rozhodnutí jsem učinil po loňském velmi nešťastném pádu na ČP ve sprint triatlonu v Mělníce. Nějakým způsobem jsem došel k závěru, že by mému výkonnostnímu DNA mohly být půlky blíže. Mé predikce se začínají nyní plnit, což mě velmi těší.

Jak vypadá tvůj trénink? Kdo je tvůj kouč a s kým trénuješ?

Můj trénink se navýšil celkovou hodinovou dotací. Novinkou je mé působení v oddíle Cykloakademie Sparta Praha, kterou reprezentuji jako triatlonista. Dlouho jsem se trénoval sám a nyní mohu s velkým potěšením oznámit, že od letošního roku je mým trenérem a mentorem Tomáš Mika. K Tomášovi vzhlížím již od počátku své triatlonové kariéry. Až v letošním roce jsem se stal jeho svěřencem a jak je vidět - funguje to!

Co tvůj další závodní plán?

V letošním roce budu pravděpodobně startovat na MČR v OH triatlonu v Příbrami. Následně na MČR na Pilman Triatlonu. Vrcholem je již od samotného začátku plánovaný Czechman. Sezónu završím na polovičních distancích v chorvatském Zadaru.


Chvíle, které opravdu prověří, zda to myslíme se sportem vážně...

  • Můj pohled na situaci

  • Nové příležitosti

  • Způsob tréninku při světové pandemii

Koronavirus nám doslova uzavírá svět před očima a na internetu se to neustále hemží diskuzemi na všemožná témata ohledně pohledů a názorů na situaci. Nebudu rozebírat negativa, protože s tím nic moc nelze udělat. Na čem ale lze jednoznačně zapracovat, je jednak sám na sobě, na své vůli, na svém odhodlání a mnohých dalších vlastnostech.

Jak by měl být vedený trénink dle mého pohledu...

Pandemie nabírá na obrátkách a je mnoho spekulací, kdy teoreticky může být po všem. "Po všem", ze sportovního pohledu znamená i uskutečnění plánovaných nebo odložených závodů. K tomuto dni nemá nikdo moc jasno, přičemž spekulacím, že v květnu vše vymizí, nedávám moc velikou naději. Reálně by se tak dalo uvažovat o červenci-srpnu, kdy se náš život vrátí nejspíš do normálu.

Ovšem...

Co do té doby?

Bylo mnoho plánovaných závodů a prakticky každý trénoval celou zimu podle termínu svého prvního "A závodu". Nabízí se mnoho tréninkových postupů.

Mýma očima nahlížím na situaci, kdy je lepší z tréninkových ANP intenzit ubrat, poněvadž "brod" (závody) je ještě daleko. Vraťme se tedy k budování aerobní kapacity, k čemuž nám nahrává několik pozitivních faktorů:

1) Venku se otepluje, což víc než pobízí k najíždění kilometráže na kole.

2) Pohyb při nižších intenzitách nevyčerpává imunitu, naopak ji posiluje, díky čemuž je organismus odolnější.

Neměli bychom ovšem opomenout ani udržování rychlosti, k čemuž nám pomohou kratší úseky, např. 10x30" nástup s pěti minutovým vyjetím v zóně II.. Víceméně, totéž platí i při běhu, kde je vhodné zařazovat volné aerobní běhy se střídáním tréninků např. se zařazenými rovinkami či kratšími kopci. Kvůli uzavření bazénů není možné plavat, nicméně, polehčující okolností je, že tyto podmínky mají v ČR prakticky všichni stejné. Jako dobrý substitut plaveckých tréninků se tak nabízí tahání gum, čímž lze udržet alespoň "hrubou sílu". S přihlédnutím k ideomotorickému tréninku nemusí ani sportovec plavecky vyjít z " plavecké formy".

Jsme ve jménu všech kolem nás odkázáni sportovat individuálně a tímto i děkuji všem, co tento princip dodržují. Motivaci lze doslova sbírat i jinými způsoby, než skupinovým tréninkem. Aplikace https://www.strava.com/ nabízí mnoho segmentů, ať už cyklistických, nebo běžeckých. V nich se lze virtuálně srovnávat s ostatními, což může být pro mnohé zábavou i motivací zároveň. Pokud má sportovec trenéra, je jeho povinností dohlížet nad smysluplným tréninkem přizpůsobeným situaci. V neposlední řadě by měl trenér zastávat i roli coache v těchto časech. Trénujme chytře, trénujme venku a minimalizujme kontakt s ostatními - je to v zájmu nás všech. Jedinou cestou není se zavřít doma na trenažéru a potit kilometry, když je venku skvělé počasí na jakýkoliv venkovní sport.

Pakliže si nevíte rady, neváhejte mi napsat o tipy, jak profitovat z tohoto období.

Díky větším časovým možnostem je tak i ten pravý čas začít systematicky trénovat.

https://www.pavelwohl.com/pw-tricoaching

Blog

Bomby už od začátku roku!

Sparta! Nová parta!

Od letošní sezóny budu nově reprezentovat červené barvy elitního týmu AC Sparta Praha Cykloakademie, který o sobě dává znát zejména v cyklistice. Díky podpoře Jirky Siváky, které si moc vážím, budu Spartu reprezentovat i v triatlonovém poli, přičemž se objevím i na MČR v časovce jednotlivců do 23 let.

Křivka výkonu stoupá, avšak "ukázaná platí"!

Vzhledem k tomu, že je teprve únor, mám možná i paradoxně nejlepší formu, kterou lze jednoznačně potvrdit "mikoušovským rčením" - Ukázaná platí! Onou ukázanou myslím např. zaběhlé osobáky z plného tréninku na 1000m, 1500m i nově 5km na silnici a to s razantním zlepšením. Není tomu jinak ani na kole, kde se hranice výkonnostních zón neustále posouvá díky vzrůstajícímu FTP. V polovině února jsem si v rámci plaveckého testu zaplaval 2025m s následným výlezem za 24:35 (T: 1:13/100m), což svědčí, že bych 1900m měl zvládnout v otevřené vodě s přehledem pod 25 minut, realita však v závodě potvrdí, co jsou fakta! Spojnicí celého progresu je konzistentní trénink, jež dodržuji de-facto od října loňského roku. Díky tomu mi stoupla absolutní výkonnost ve všech směrech, aniž bych "extrémně" trénoval. Paradoxně odpočívám snad někdy i více, než když jsem trénoval pod trenérským vedením. Být sám sobě trenérem mi zatím svědčí a musím si teď zaklepat, poněvadž doufám, že své šéfování udržím i nadále v progresu.

Zadar - poloviční premiéra s taktikou "all out"

Debut na středním triatlonu - Zadar Half triathlon se blíží. Již půl roku o závodě přemýšlím a rozhodně mě nenechává chladným, ba naopak. Snažím se již teď připravit už po mentální stránce tak, abych úspěšně zahájil svou cestu za potencionální pro-kariérou, na kterou stále pomýšlím. Vše ukáží následující dva roky.

Czechman - není prostor už na žádné chyby

Přesně tři týdny po Zadaru se koná neoficiální MČR ve středním triatlonu na jehož startovní listině již nyní září jména mnoha TOP závodníků. Věřím, že v závodě prodám vše, co po tento půlrok trénuji. Co dodat jiného, než jen, že "ukázaná platí". Více si řekneme po závodě, zda se tajné ambice splnily, či nikoliv.

Díky všem za podporu - další zastávka: Palestra Kbelská desítka

Kdy "utnout" trénink

Sportovní trénink má své zákonitosti, stejně tak jako samotné plánování. Ne vždy je ale cíl tréninku splnitelný. Právě na tom se podepisuje stav způsobený např. únavou, přepětím apod. Každý trénink by měl mít jasně definovaný cíl - co rozvíjíme. Od toho se rozvíjí i proces plánování tréninků v jednotlivých mezo i mikrocyklech.

Nejprve si charakterizujme následující pojmy:

Přepětí = akutní stav únavy, který obvykle vyřeší zařazení kratšího odpočinku...

Přetrénování = chronický stav únavy často způsobený zanedbáváním odpočinku...

Zpátky k věci. Jako příklad si uvedeme následující běžecký trénink:

2km rozklusání v zóně 2strečink3x100m rovinka10x100m2km vyklusání

Zdá se to jako triviální trénink u nějž chybí zásadní prvek - interval odpočinku. Ten udává de facto celý směr tréninku. Je obrovský rozdíl, když poběžíme 10 x 100 metrů s odpočinkem 3 minut mezi a 10 x 100 metrů s odpočinkem 15 vteřin. U každého z těchto příkladů rozvíjíme jinou schopnost.

  • 10 x 100m s odpočinkem 3 minut rozvíjíme rychlostní schopnosti. Tělo se dokáže kvalitně zotavit a po třech minutách je připravené na stejně kvalitní interval.

  • 10 x 100m s odpočinkem 15 vteřin rozvíjíme rychlostní vytrvalost. Odpočinek je natolik malý, že tělo nedokáže efektivně utilizovat laktát.

Dalším opomenutým prvkem je intenzita, která je dána stupněm vynaloženého úsilí, rychlostí a celkovým objemem. Předpokládejme tedy, že při výše uvedeném tréninku jsme šli sérii s dlouhým odpočinkem v maximálním úsilí (RPE 10) a sérii s krátkým odpočinkem v submaximálním úsilí (RPE 8).

V případě tohoto tréninku je vhodné ukončit trénink, pokud atlet není schopný udržet požadované/nastolené tempo ve zbylých úsecích.

Jak tedy poznat, že je vhodné trénink ukončit?

Ke zpětnovazebným informacím nám pomáhá sběr dat, ale i vlastní pocit. Data nám mohou jasně ukázat, že nejsme schopni udržet požadovaný plán tréninku, tedy např. tempo, či tepy. Na druhou stranu nám pocit značí subjektivní informace z tréninku - jak se cítíme. Pokud se shodují data s pocitem, je vhodné trénink ukončit, poněvadž rozvíjíme zcela rozdílné schopnosti, či zóny, než bylo plánováno.

Graf: Atlet I.

Pro příklad se podívejme na uvedený graf. Cílem tréninku bylo běžet v tomto případě v zóně 2 dlouhý běh. Sportovec nebyl schopný udržet požadované tepy, ani rychlostní zóna neodpovídala zóně 2. Z tohoto důvodu byl trénink zcela správně přerušen. Z grafu lze vyčíst vzrůst tepů na požadovanou hodnotu, které ovšem postupně klesají souběžně s tempem. Vlivem únavy také vzrůstá kadence - zkracuje se délka kroku. Graf nám ovšem nenaznačuje pocit sportovce.

Trénink je tedy vhodné ukončit:

  • Když nelze udržet požadované tempo/intenzitu.

  • Když není splňován tréninkový cíl.

  • Špatný pocit není důvodem k ukončení - k tréninku patří míra únavy.


Pavel Wohl8.12.2019

Trenérem sám sobě...

Po mnoha "pádech a zmrtvýchvstání" jsem se rozhodl postavit se sám na své nohy a mít čistou zodpovědnost za své úspěchy a prohry. Znám sebe sám nejlépe a věřím tomu, že v kombinaci s teoretickými znalostmi si mohu být kvalitním trenérem. Vše má ale i svá rizika; člověk často nevidí ony věci, kterých si může všimnout i u svých svěřenců. Začal jsem proto věřit víc datům a plánovat svůj trénink v programu TrainingPeaks. Věřím tomu, že víc pohledů na proces mi dá efektivnější zpětnou vazbu, než "pouze" tepovka a zdravý úsudek. Mohu snáz předpovídat dopředu formu a postupně ji budovat k vysněnému cíli, což je silnou zbraní.


Již po prvním měsíci spolupráce sám se sebou mám výsledek.

Co se skrývá v mém 1/2 martonském debutu?

Koncem října jsem se v Braníku postavil na 1/2 maratonskou trať na které se jednal o můj debut na této distanci. Nevěděl jsem co čekat, ale výsledek byl velmi překvapivý.

Na svém facebooku jsem napsal:

Vždy jsem rád avizoval své cíle a závodní predikce dopředu. Vyhnul jsem se tomu před svým 1/2 maratonským debutem, ke kterému jsem si vybral Podzimní 1/2 VŠ ligy v pražském Braníku a o to větším překvapením byl výsledek. Jelikož je podzim a příprava sotva začala, stačil jsem se připravit jen s pomocí klusů v ZV a některých tréninků na dráze. Tempovým tréninkům v ANP jsem se vyhýbal a tak bylo otázkou, jak udržím běžet 21,1km na prahu. Celý závod byl překvapením nejen pro mě. Systém start-cíl nebyl plánovaný, ale od začátku jsem se cítil komfortně a tělo akceptovalo nastolené tempo na ANP. Od začátku závodu jsem si na soupeře vytvořil náskok a tak jsem zbytek závodu bojoval sám proti sobě. Celý závod jsem držel konstantní tempo při ustálených tepech a tak se mi vyhnuly i předem očekávané kilometry větší krize. Do cíle jsem přibíhal se značnou rezervou, protože cílem závodu nebylo experimentovat, ale dostat se do cíle v rámci své půlmaratonské premiéry. To, že jsem zvítězil už byla jen třešnička na dortu, ovšem cílový čas 1:16:24 a rekord trati jsem opravdu nečekal! K výsledku mi pomohlo stabilní tempo při stabilní kadenci na stabilních tepech. Potvrdil jsem si, že když chce hlava, tak chce i tělo a nemusí být kolem ani stovky fanoušků, kteří nás ženou vpřed :-) Nemohu se dočkat příští sezóny, kdy přesedám na dráhu středního triatlonu! Před tím vším ovšem musím přežít Velkou kunratickou, která mě čeká za 14 dní...

Závod v číslech:

Vzdálenost: 21,1km

Oficiální čas: 1:16:24

Tempo: 3:37/km

Kadence: 85rpm

Tepy: ANP +/- 1

5km: 17:53 / 10km: 35:59 / 15km 54:04 / 20km: 1:12:26

Děkuji za podporu Atletika SC Radotín Radotín Project a organizátorům za kvalitní závodní servis!

Oficiální výsledky:

https://www.vaseliga.cz/…/podzimni-pulmaraton-vasi…/vysledky

Reportáž ze závodu:

https://www.vaseliga.cz/clanek/podzimni-krasa-kolem-vltavy

Závod na Stravě: https://www.strava.com/activities/2823327196/overview